FooterLogoHalny

Logowanie

Sprawy klubowe

Szukaj

Kamera online

kamera online

znajdz nas na facebooku1

Newsletter

O Klubie

Klub Żeglarski "Halny" to największy klub tego typu w południowej Polsce. Zrzesza ponad 200 członków. Posiada własną przystań nad Jeziorem Żywieckim w miejscowości Zarzecze. Blisko 90-metrową keja na naszej przystani może pomieścić blisko 100 jachtów i jest również największa w całej południowej Polsce. Do dyspozycji naszych Klubowiczów i gości są 22 jachty typu „Omega”, dwie jednostki dwumasztowe, dwa jachty kabinowe typu Sasanka 660, dwa jachty kabinowe typu Ursa oraz wiele drobnego sprzętu pływającego: kajaki, rowerki wodne i łódki wiosłowe.

Przystań (link)

Klub posiada także swoją jednostkę flagowa - 9 metrowy jacht w stylu żaglowca retro przebudowany z szalupy ratunkowej o wdzięcznej nazwie „Konik Morski’.

konik_morski

Miejscem, gdzie załatwia się większość spraw i zapadają najważniejsze decyzje jest nasz lokal klubowy mieszczący się w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja 45-47. To tutaj w każdą trzecią środę miesiąca w godzinach 18:00 – 20:00 odbywają się zebrania zarządu, i tutaj co czwartek (od 1 Kwietnia - 31 Października) w godzinach od 19:00 - 22:00 spotykają się klubowicze, a w miesiącach zimowych (od 1 Listopada - 31 Marca) w każdy piątek tygodnia w godzinach 18:00 - 22:00. Przychodzą, by porozmawiać, zaplanować przyszłe rejsy, pośpiewać piosenki żeglarskie i w ten sposób przetrwać "okres pozasezonowy".

siedziba

Podstawowym elementem działalności statutowej klubu jest praca z młodzieżą i szkolenie nowych adeptów żeglarstwa. Klub żeglarski „Halny” należy do elitarnego grona licencjonowanych szkół Polskiego Związku Żeglarskiego. Nad wysokim poziomem szkolenia czuwa dwudziestoosobowa, wyspecjalizowana kadra instruktorska. Organizujemy kursy na stopień żeglarza i sternika jachtowego. Kursy prowadzone są w systemie weekendowym oraz dwutygodniowym na Jeziorze Żywieckim jak również w charakterze rejsów szkoleniowych na Mazurach. Rokrocznie w ten sposób szkolimy ok. 150 osób.

Ostrogi żeglarskie w Halnym zdobywało i zdobywa wielu późniejszych uczestników rejsów morskich: zarówno załogantów, jak również sterników i kapitanów.

Klub organizuje od wielu lat rejsy morskie na różnych jednostkach i różnych akwenach naszego globu. Bardzo popularne są oczywiście rejsy po Bałtyku, Morzu Północnym, jak i po morzu Śródziemnym.

Klub stale współpracuje z Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni wspólnie organizując rokrocznie rejsy na słynnym żaglowcu „Zawisza Czarny”

Co roku Klub organizuje różnego rodzaju regaty, również o znaczeniu ogólnopolskim. Na rozpoczęcie sezonu regaty „Pogoń za lisem”. W sezonie letnim Memoriał Adama Banaszka – ogólnopolska impreza w skład której wchodzi m.in. Puchar Polski w klasie „Optymist” i w klasie „Omega”. W sezonie jesiennym regaty „Babiego Lata”. A na zakończenie sezonu regaty „przesiadkowe”.

Historia

Klub Żeglarski "Halny" powstał z inicjatywy garstki żeglarzy – zapaleńców, w 1967 roku jako oddział PTTK i był pierwszym tego typu ogólnodostępnym klubem na Podbeskidziu. Kiedy powstał klub założyciele zaczęli się rozglądać za przystanią. Akurat zakończono zalewanie nowego zbiornika wodnego w Tresnej. Kilkanaście kilometrów od centrum Bielska powstało nowe jezioro znakomicie nadające się do uprawiania żeglarstwa. Wybór padł na śliczną zatokę znajdującą się na zachodnim brzegu jeziora w miejscowości Zarzecze.

przystan

Zaczynano bardzo skromnie od jednej Omegi i starej szopy, ale w miarę upływu czasu klub bardzo szybko się rozrastał. W 1994 roku Halny uzyskał osobowość prawną i wydzielił się z organizacji PTTK stając się oddzielnym, niezależnym i samofinansującym się klubem.

Dnia 12 maja 2012 roku minęła 45 rocznica założenia klubu „Halny”, obecnie najstarszego działającego klubu na Podbeskidziu.

Artykuły powiązane

Logowanie

Sprawy klubowe

Szukaj

Kamera online

kamera online

znajdz nas na facebooku1

Newsletter